Cheminės žarnos
Cheminės žarnos – bendra informacija
Cheminės žarnos skirtos skystiems organiniams ir neorganiniams chemikalams (rūgštims ir šarmams, druskų tirpalams, dažams ir lakams, tirpikliams ir kt.) Pernešti chemikalus chemijos pramonėje, skystiems chemikalams perkelti ir pakrauti bei iškrauti (pvz., cisternose, geležinkelio cisternose, IBC konteineriuose), įvairiems technologiniams procesams chemijos, maisto, farmacijos pramonėje, daugeliui kitų pramonės procesų, taip pat laboratorijose. Vidinis žarnos sluoksnis turi būti pakankamai atsparus cheminei korozijai.
Norint parinkti tinkamą žarną pagal jos atsparumą cheminėms medžiagoms, būtina surinkti šiuos duomenis: terpės (žarnos perduodamos medžiagos) tipas, jos būsena (pvz., skystis, dujos), medžiagos koncentracija ir temperatūra, darbinis slėgis. Cheminės medžiagos saugos duomenų lapas yra labai svarbus norint tinkamai parinkti žarną. Patikrinkite, ar nėra statinio krūvio susidarymo pavojaus, ypač dirbant nustatytoje potencialiai sprogioje zonoje.
Tinkamo parinkimo principai pateikti techninės informacijos skyriuje “Žarnų ir jungiamųjų detalių parinkimas atsižvelgiant į atsparumą cheminėms medžiagoms” ir medžiagų atsparumo cheminėms medžiagoms lentelėse (žr. priedus ir skyrių TECHNINĖ INFORMACIJA).
Vidinis cheminių medžiagų žarnų sluoksnis paprastai gaminamas iš EPDM arba EPM gumos, vitono, poliamido, polietileno UPE, fluoropolimerų (PTFE, PFA, MFA, FEP). Jos sutvirtinamos tekstiline virvele arba pynele, prireikus – plieninės vielos spirale, jei tai siurbimo tiekimo žarnos. Išorinis sluoksnis pagamintas iš išorės veiksniams atsparios gumos.
Cheminėms žarnoms skirtos jungtys ir jungiamosios detalės (žr. PRAMONINĖS JUNGTYS) turi būti atsparios korozijai taip pat, kaip ir jų sandarinimas. Jungtys montuojamos naudojant sliekinius spaustuvus, varžtinius sraigtinius spaustuvus arba užspaudžiamos gnybtais.
Kitos cheminėms medžiagoms pernešti tinkamos žarnos gali būti siūlomos šiose grupėse: bendrosios paskirties žarnos, maisto produktų žarnos, naftos produktų žarnos, kanalinės žarnos, kompozitinės ir metalinės žarnos, PTFE ir silikoninės žarnos, vamzdeliai peristaltiniams siurbliams ir “Tygon” vamzdeliai, taip pat DIDŽIOJO PAJĖGIMO SKYRIAUS termoplastinių žarnų grupėje.