Vožtuvai su durelėmis
Spjeldventiler (sommerfuglventiler) – innledende informasjon
Vožtuvo (dar vadinamo droseliniu vožtuvu) korpuse yra besisukantis diskas, kuris uždaro srauto kanalą vožtuve. Diską suka disko ašyje esantis velenas. Vienas veleno galas sėda į korpuso guolį, o kitas galas eina per korpusą į rankenėlę ar kitą pavaros įtaisą. Uždaryto disko sandarinimas yra minkštas (guma, plastikas) arba kietas: metalas-metalas.
Vožtuvai dažniausiai naudojami su flanšinėmis jungtimis:
- su flanšais – vožtuvas turi flanšus,
- vaflinis – vožtuvas montuojamas tiesiai tarp vamzdyno flanšų sandarinamųjų paviršių,
- vaflinis su antgaliu – vožtuvas turi sriegines akutes, skirtas montuoti prie kiekvieno flanšo atskirai.
Vožtuvai gali būti paprasčiausios koncentrinės konstrukcijos – su velenu ties disko ašine linija, dvigubos ekscentrinės (su dvigubu poslinkiu), kai veleno ašis disko ašinės linijos atžvilgiu paslinkta atgal ir į šoną, ir trigubos ekscentrinės (su trigubu poslinkiu) su papildomu sandarinimo paviršiaus ašies poslinkiu.
Švytuoklinio vožtuvo korpusas paprastai gaminamas iš ketaus arba nerūdijančio plieno, diskas – iš ketaus arba nerūdijančio plieno, o sandariklis – iš EPDM, NBR, Vitono, silikono arba PTFE. Darbinis slėgis nuo kelių iki keliasdešimt barų. Nominalusis skersmuo iki DN 400 ir didesnis. Yra daug drugelio vožtuvo versijų, varomų pneumatine pavara.
Švytuokliniai vožtuvai naudojami įvairiose pramonės srityse, skysčiams, cheminėms medžiagoms, dujoms, dulkėms, maisto medžiagoms. Tinkamos versijos gali būti naudojamos potencialiai sprogioje aplinkoje, ATEX zonose.