pagrindinės garo poveikio guminėms |
žarnoms priežastys |
vidinio sluoksnio atsilupimas, vidinio sluoksnio |
atsiskyrimas kondensato prasiskverbimas pro |
vidinį sluoksnį plieninės armatūros korozija |
kondensato ir dujų prasiskverbimas pro vidinį sluoksnį ir armatūros |
termoplastinį poveikį |
per aukštos temperatūros karšto vandens poveikis |
perkaitimas, vidinio sluoksnio oksidacija ir įtrūkimai |
perkaitintas garas, sausas garas |
Popcorning efektas pasireiškia, kai kondensatas (vanduo) prasiskverbia pro vidinę sienelę.
Šis poveikis būdingas dirbant žemoje temperatūroje, kai garo sudėtyje yra didelė kondensato frakcija (drėgnas garas), arba kai garas atvėsta ir žarna neišleidžiama. Iš esmės popkorno efekto atsiradimą daugiausia lemia tai, kaip naudojama žarna. Kad nesikauptų kondensatas, po naudojimo iš žarnos turi būti išleidžiamas garas. Kondensatas prasiskverbia į elastomerinę medžiagą ir užpildo jos mikroporas. Kai garas vėl teka, porose įstrigęs kondensatas įkaista ir virsta garais. Dėl virsmo garais vyksta staigus išsiplėtimas (iš vieno kondensato tūrio susidaro daug kartų daugiau garų) ir „sprogstamasis” kondensato išmetimas iš medžiagos, suplėšantis vidinį sluoksnį ir sukeliantis pažeidimus, panašius į popkorno ar žiedinio kopūsto paviršių. Panašus mechanizmas pasireiškia vidinio sluoksnio atsiskyrimo (atsisluoksniavimo) atveju, dėl kurio galiausiai gali užsikimšti srautas per žarną.
Atvėsusio garo kondensato niekada negalima palikti guminėje žarnoje, jį reikia išleisti po naudojimo („IŠSUTEKITE PO NAUDOJIMO” – tokią rekomendaciją dažnai pateikia garo žarnų gamintojai).
Plieninės armatūros korozija – kondensato ir dujų prasiskverbimas
Plieninės vielos armatūros korozija gali atsirasti dėl to, kad pynė gali būti veikiama per išorinio sluoksnio įtrūkimus, o kondensatas gali prasiskverbti per vidinio sluoksnio mikroporas. Be to, vandenyje ištirpusio oro dujos (deguonis ir anglies dioksidas), esančios garuose, taip pat patenka į žarnos medžiagą ir yra stiprūs korozijos sukėlėjai, todėl esant aukštai temperatūrai korozija gali labai greitai progresuoti. Todėl armatūros vielos turėtų būti apsaugotos, pavyzdžiui, žalvario danga. Be to, labai svarbu tinkamai chemiškai apdoroti katilo vandenį, iš kurio gaminamas garas, ir jį deaeruoti (pašalinti orą).
Termoplastinis poveikis – karštas vanduo ir prisotinti garai
Termoplastinis efektas – tai žarnos sienelės medžiagos plastifikacija ir mechaninių savybių praradimas dėl įšilimo, kurį sukelia į žarnos sienelę tekantis garų ar karšto vandens šiluminis srautas. Guminės garo žarnos skirtos dirbti su prisotintu garu. Sotusis garas yra specifinė terpė, kurioje toje pačioje temperatūroje ir esant tam pačiam slėgiui gali būti ir dujos (garas), ir skystis (kondensatas). Kai sotusis garas teka žarna arba vamzdžiu, jis atiduoda savo šilumą vėsesniam vidiniam žarnos sienelės paviršiui ir kondensuojasi kaip lašeliai arba plonas kondensato sluoksnis, kuris atskiria karštą garą nuo žarnos sienelės. Be to, garui gaminti naudojamame vandenyje paprastai yra ištirpęs oras, kuris šildymo metu išsiskiria ir sudaro labai ploną sluoksnį tarp garo ir kondensato. Šie du sluoksniai (oras ir kondensatas), pasižymintys mažu šilumos laidumu, izoliuoja karštą garą nuo vidinio guminės žarnos sienelės paviršiaus (A pav.).